Hatprog

Határtalanul!

HAT-KP-1-2023/1-000908

Tanulmányi kirándulás hetedikeseknek

Pályázat címe: „A Szepesség értékeinek megismerése”

Iskolánk 7. évfolyamos diákjai, és tanárai 2024. április 9 – 12. között felejthetetlen napokat töltöttek a Szepességben a Határtalanul program keretében.

Amikor a téli szünet után megtudtuk, hogy iskolánk megnyerte a „Határtalanul! pályázatot, a szlovákiai szepességi körutazást hetedik évfolyam határtalanul örült! Így már nem is csoda, hogy noha kevesen vagyunk hozzászokva az ily korán keléshez, mindnyájan időben megjelentünk 2024. április 9-én az indulás helyszínén.

Hosszú autóbuszút után meg is érkeztünk a Gombaszögi-cseppkőbarlanghoz, amely kezdetnek nagyszerű választásnak bizonyult. A körbevezetés alatt rengeteg érdekes információt tudhattunk meg a barlang kialakulásáról, a cseppkövek képződéséről és a barlang felfedezéséről is. Egy rövid szünet után pedig már indultunk is tovább a következő állomásunkra, amely Krasznahorkán Andrássy Dénes és Hablawetz Franciska mauzóleuma volt. Itt bemutatásra került az egész mauzóleum, valamint megismerhettük Andrássy Dénes életét, házasságát és a mauzóleum építésének történetét.

Ezt követően Betléren megnéztük az Andrássyak, a történelmi Magyarország épségben fennmarad eredeti bútorokkal berendezet vadászkastélyát. A termek, szobák megtekintésével képet kaptunk az Anrássyak mindennapjaiból. Késő délután elfoglaltuk szállásunkat, amely Poprádon volt. A hotel, amelyben megszálltunk, jól felszerelt és otthonos volt. A vacsorát követően egy rövid városnéző túrára mentünk a belvárosban. A hazaérkezés utáni takarodóval le is zárult az első nap programja.

A második napon reggeli után indultunk az aznapi helyszínekre. Legelső állomásunk Késmárk volt, ahol megtekintettük az új evangélikus – és fatemplomot. A fatemplom a ma látható formájában 1717-ben készült el, kizárólag fából. Szomszédságában található az új evangélikus templom, amelynek egyik oldalkápolnájában alakították ki Thököly Imre mauzóleumát, ahol rövid megemlékezést tartottunk. Utána egy rövid sétát tettünk a késmárki várig.

A nap második állomása Szepeskáptalan volt, amely harminc épületből állófallal körülvett egyházi város. Meglátogattuk a Szent Márton Bazilikát, ahol a gótikus szárnyas oltár legszebb gyűjteményét láthattuk. Rövid séta után indultunk Lőcsére. Itt a városnézéskor megtudtuk, hogy a téglalap alapú főteret városfal veszi körül. Megcsodáltuk a városháza épületét és a külsőfalán található festményeket. Hallhatunk a szégyenketrecről is. Majd felidéztük a „Lőcsei fehérasszony és a Fekete város történetét”. Ezt követően megtekintettük és megismertük a Szent Jakab Bazilikát. Megtudtuk, hogy Lőcsei Pál alkotása a főoltár, amely egyben a világ legmagasabb gótikus oltára.

E nap minden állomásához készített az évfolyam egy-egy tagja egy-egy ismertetőt az adott helyszínről, amelyeket azoknál fel is olvastak.

A nap zárásaként még egy sétára indultunk a városban, amivel véget is ért a második nap.

Harmadik napon a szokásos reggeli után már indultunk is Ótátrafüredre, ahonnan feltúráztunk Tarajkáig. Itt különösen szép természeti látvány terült elénk, és tanulmányozhattuk élőben a magashegységek jellemzőit.  Nagyon érdekes volt számunkra a jégkatedrális megtekintése, ami különleges turista látványosság is. Az ezt követő út után egy rövid ebédszünetet tartottunk a Vörös Kolostor mellett, majd a Dunajecen tutajoztunk, ami alatt ismét rengeteg információval  gazdagodtunk.

A szálláson este vetélkedőt tartottak a tanulmányi kirándulás helyszíneivel kapcsolatban, ahol mindenki jól érezte magát. A tanulmányi kirándulás minden részt vevője egy kis emléket kapott a sok élmény mellé, pólót, amelyen a dátum mellett a határtalanul logója is rajta volt. Ezzel véget is ért a harmadik nap.

Kirándulásunk utolsó, negyedik napján a szobák rendbetétele és az összepakolás után megreggeliztünk és útra keltünk. Ezúttal Kassát csodálhattuk meg. Először a város történelmét és egyéb érdekességeket tudhattunk meg az idegenvezetőnktől, majd a Dómot csodálhattuk meg és leróhattuk tiszteletünket II. Rákóczi Ferenc sírjánál.  Kassai látogatásunkat a rodostói Rákóczi-ház megtekintésével zártuk. A fejedelem rodostói házának pontos másolata ez, ahol megismerhettük mindennapjait és személyes tárgyait. Rövid műsort, megemlékezést tartottunk, majd elhelyeztük koszorúnkat. A nap és a kirándulás zárásaként találkozhattunk Nagyidán az Ilosvai Selymes Péter néptáncegyüttes képviselőivel, tagjaival. Filmvetítés követően, közös beszélgetéssel, a táncpróbába való bekapcsolódással töltöttük el az időt. Sok információt tudtunk meg róluk, baráti kapcsolatok is alakultak.  

Ezután már csak a hazaút volt hátra, amely meglehetősen jó hangulatban telt el.

Összességében hatalmas élmény volt. Sok tudással, ismerettel gazdagodhattunk hazánk ezen egykori területével kapcsolatban.

Tarnai Mátyás és Pásztor Alex 7.c osztályos tanulók

Fényképalbumok megtekintése:

  1. nap
  2. nap
  3. nap
  4. nap

Előkészítő foglalkozás

Értékelő óra

Határtalanul – 2023

HAT-KP-1-2022/1-000218

HAT-KP-1-2022/1-001164

 Erdélyi körutazás a 7. évfolyam „A” és „B” csoportjának

 A jászberényi Nagyboldogasszony Katolikus Iskola 7. évfolyamos diákjaival 2023. március 27-31. között felejthetetlen napokat töltöttünk Erdélyben a Határtalanul program keretében.

Hétfőn hajnalban indultunk el két autóbusszal erdélyi kirándulásunkra.

Az első megállónk Aradon volt, ahol a 13 aradi vértanúról emlékeztünk meg egy kis műsor keretében, majd gyertyát gyújtottunk, és elhelyeztük az emlékműnél a koszorúinkat.

A következő állomásunk Máriaradna volt, ahol sok érdekességet tudtunk meg.  

Ezt követően Dévánál álltunk meg.  Az odavezető úton egyik társunk az autóbuszon felolvasta Kőmíves Kelemenné balladáját.

Gyulafehérváron ismertetőt hallgattunk meg a város történelméről, majd megtekintettük a nevezetességeket.

Nagyenyeden meglátogattuk a Bethlen Gábor Kollégiumot, ahol társaink elmesélték a két fűzfa történetét.

Torockón, az első szálláshelyünkön nagyon szívélyesen fogadtak bennünket.

A második nap megismertük Torockó történelmi, természeti értékeit. Megtekintettük a község múzeumát. A múzeumlátogatás után a Tordai-hasadékhoz mentünk, ahol túráztunk.

Következő állomásunk Bözödújfalu, az elárasztott falu volt. Itt elénekeltük közösen a Székely-himnuszt, elhelyeztük a koszorúinkat, és az egyik társunk hangszeres játékát is meghallgathattuk.

Segesváron megnéztük a város nevezetességeit, majd rövid kitérőt tettünk Fehéregyházára, ahol a Petőfi múzeumot tekintettük meg. Ezt követően szállásunkra mentünk, Nyikómalomfalvára. Ezen a napon is nagyon sok élménnyel gazdagodtunk.

Harmadik nap programunkat Parajdon kezdtük, ahol a sóbányát tekintettük meg. Az idegenvezető elmondta a fontosabb információkat a bányáról és annak történetéről.

A sóbánya után utunk a Békás-szoroshoz, illetve a Gyilkos-tóhoz vezetett. A Békás-szorosnál a patak mellett sétálva, gyönyörű látványban volt részünk. A Gyilkos-tó történetét is megismertük és megcsodáltuk annak természeti szépségét.

A szállásra visszatérve, vacsora után a helyi táncegyüttes tagjainak vezetésével táncházon vettünk részt. Sok lépést elsajátítottunk, mely az itteni kultúrára jellemző, és egy vidám estét töltöttünk el együtt.

Negyedik napon első úticélunk Marosvásárhely volt. Először a Kultúrpalotát néztük meg. Az idegenvezető előadásából sok érdekes információt tudhattunk meg. Ezután elsétáltunk a Teleki Tékába, ahol megtekintettük a könyvtárat és a Bólyai családról szóló kiállítást. A kötött programok után érdekes feladatot kaptunk szabadidőnk eltöltésére. Kisebb csoportokban kerestük fel Marosvásárhely egy-egy nevezetességét. Ezután ismét útra keltünk. Következő állomásunk a Rhédey-kastély volt. Útközben meghallgathattunk néhány információt a Nyárád-menti településekről. Megismerhettük történetüket, legfőbb nevezetességeiket és kultúrájukat. Időközben megérkeztünk a kastélyhoz. Hallhattuk a kastély kacifántos történetét, és érdeklődve figyeltük, hogy az angol királyi családban is magyar vér csörgedezik. Utunkat folytatva, Korondra érkeztünk. Itt megcsodáltuk a hagyományos népi fazekasság termékeit, majd a szabadidőben vásárolhattunk szüleinknek, ismerőseinknek ajándékot.

Vacsora után kezdetét vette az utolsó esténk, egy izgalmas vetélkedőre került sor. Nagyon érdekes és élvezetes volt a verseny, aminek eredményhirdetésén kiderült, hogy mindenki szuperül teljesített, ezért jutalmunk emléklap és egy Határtalanul feliratú póló volt.

Az utolsó napon is korán keltünk, hogy időben el tudjunk indulni hazautunkra. Aznapi első úticélunk Bánffyhunyad volt, ahol a református templomot néztük meg. Ezután elindultunk Nagyvárad felé, de útközben Király-hágón tartottunk egy rövid pihenőt. Nagyváradon a bazilikáról és Szent Lászlóról érdekes előadást hallgathattunk meg.  

Ez volt az utolsó látnivalónk Erdélyben, ami után már a határátlépés következett, és néhány óra múlva véget is ért kirándulásunk.  Kissé fáradtan, ám annál több élménnyel gazdagodva tértünk haza. Hosszú, érdekes és tanulságos kiránduláson vehettünk részt, mely örök emlék marad mindannyiunk számára.

                                                                                   Lengl Katalin

Képes összefoglalónkat ide kattintva érheti el:

A csoport

B csoport

Határtalanul – 2019

HAT-19-01-0906

A „Tündérország” kulturális és természeti értékei

 

 „Határtalanul” – Erdélyben jártunk

 

Iskolánk, a Jászberényi Nagyboldogasszony Katolikus Óvoda, Kéttannyelvű Általános Iskola és Gimnázium ebben a tanévben már második alkalommal utaztathatott diákokat az Emberi Erőforrások Minisztériuma által támogatott „Határtalanul!” pályázat segítségével. Ezúttal a 7. évfolyamos diákok töltöttek tartalmas és szép öt napot május 23-27-ig Erdélyben.

Az első napon kicsit álmosan, de annál lelkesebben szálltak fel tanulóink két autóbuszra reggel 5 órakor. A határ átlépése után az első megállónk Kolozsváron volt, ahol megcsodáltuk Fadrusz János szobrászművész alkotását, Mátyás király lovasszobrát és körbejártuk a Szent Mihály templomot, ahová restaurálás miatt sajnos nem tudtunk bemenni. Rövid sétára van a templomtól az a ház, ahol Szilágyi Erzsébet életet adott gyermekének Hunyadi Mátyásnak. Kolozsvárról és nevezetességeiről a 7. c osztály készült rövid, tartalmas beszámolóval, melyeket a diákok előadtak az egyes nevezetességek előtt.

Kolozsvárt elhagytuk és folytattuk utunkat, mely egyre szebb tájakon vezetett. Délutáni órákban érkeztünk meg következő állomásunkra, Bözödújfaluba, melynek történetét döbbenten hallgattuk.  A falu 180 házának lakóit kiköltöztették, és a területet 1988-ban elárasztották. Az emlékhelyen kopjafákból élesztették újra a falu utcáit és épületeit. Megkerestük az iskolát jelképező kopjafát és iskolánk nevében elhelyeztük az emlékezés szalagját. Az esti órákban végül megérkeztünk a szálláshelyünkre Szovátára, ahol finom vacsora és kényelmes szobák vártak ránk.

A második napon reggeli után, Parajdra indultunk, hogy meglátogassuk a híres parajdi sóbányát. A bányába leérve elképesztő látvány és hangulat fogadott bennünket.

A sóbánya után Korondon egy sófeldolgozó műhelyben meg is ismerhettük, hogy mi történik a sótömbökkel, azután, hogy kikerülnek a bányából, hogyan készül belőlük étkezési só, fürdősó vagy éppen szappan, és milyen különféle jótékony hatásai vannak ennek az ásványi anyagokban gazdag sónak, melyet már a rómaiak idejében is bányászták. Korondon volt egy rövid szabadidő, hogy a helyi kézművesektől emléktárgyakat vásároljunk.

Ezután ismét buszra szálltunk és a következő állomásunk Székelyudvarhely volt,  egy rövid séta alkalmával megcsodáltuk az épületeket és a szoborparkot, a város nevezetességeit.

Székelyudvarhelytől néhány kilométerre Szejkefürdő volt a következő állomásunk, ahol székelykapuk sora vezet Orbán Balázs sírjához, ahol virágot ültettünk, és közösen elénekeltük a székely himnuszt. Farkaslakán, Tamási Áron sírjánál szintén megálltunk és a 7. a osztály segítségével felidéztük a híres székely író életét és munkásságát. A napot egy jó hangulatú vetélkedővel zártuk, ahol a diákok csapatokba rendeződve adtak számot újonnan szerzett ismereteikről.

A harmadik napunk korán indult, mivel hosszú út várt ránk. Úti célunk Brassó és a Tölcsvári kastély volt. Brassóban találkoztunk az idegenvezetőnkkel, aki az úton sok érdekességgel és székely viccekkel szórakoztatott minket, és rövidesen megérkeztünk a sziklaszirten álló kastélyhoz, mely lenyűgöző látványt nyújtott. A szemerkélő eső ellenére felmentünk a kastélyba vezető meredek úton, ahol idegenvezetőnk segítségével megismertük a kastély történetét, mely Drakula-kastély néven lett híres. Mint kiderült, Vlad Tepes, aki Drakula grófként híresült el, mindössze néhány napot töltött itt, soha nem volt az ő tulajdona, annál inkább magyar kézben volt 1920-ig. A kastélyt a világ minden részéről látogatják turisták, főként a világirodalomban és Hollywoodban elhíresült Drakula-kultusz miatt.

Miután végigjártuk a kastélyt, utunk Brassóba vezetett, ahol idegenvezetőnkkel meglátogattuk a híres Fekete Templomot. Ezután végigsétáltunk Brassó legkeskenyebb utcáján, a 83 méter hosszú és 135 centiméter széles Cérna utcán.

A negyedik napunk a természet alkotta kincsek felfedezésével telt. Reggeli után a 7. b osztály felkészültségének köszönhetően megismerhettük a Békás-szoros és Gyilkos-tó történetét és legendáját, ezután útra keltünk. Már az utunk is gyönyörű tájakon vitt, de amikor megpillantottuk a Békás-szoros hatalmas sziklatömbjeit, mindenkinek elállt a lélegzete. Gyönyörű, napsütéses időnk volt, ezért az út mentén sétálva, gyalogosan csodáltuk meg a fölénk magasodó sziklaóriásokat. Ezután a Gyilkos-tó partján töltöttünk egy kevés szabadidőt, ahol volt alkalom egy kicsit sétálni és gyönyörködni a tájban, kürtőskalácsot kóstolni.

Hazaérkezésünkkor megvacsoráztunk, kis pihenő után pedig a keddi vetélkedő folytatásával zártuk az esténket. Sokat nevettünk, jó hangulatban idéztük fel a mögöttünk álló néhány napot, a gyönyörű utazásunkat.

 

Utolsó napunkon összepakoltunk, elbúcsúztunk kedves szállásadóinktól és elindultunk hazafelé. A Tordai-hasadéknál még megálltunk, hogy rövid túrát tegyünk. Kalandos túránk függőhidakon át, patak parton és sziklafalak mellett vezetett, mindannyiunknak nagy élményt nyújtott. A túránk után felszálltunk a buszainkra, és a kora esti órákban bár fáradtan, de életre szóló élményekkel gazdagodva, szerencsésen hazaérkeztünk.

Köszönjük a lehetőséget és köszönetet mondunk mindenkinek, aki segített abban, hogy ezt az utazást megvalósítsuk.

                                                                                   Jakusné Kis Ágnes

Határtalanul! – Székelyföld értékei nyomában

További képek itt!

A jászberényi Nagyboldogasszony Katolikus Iskola 7. évfolyamos diákjaival 2019. május 6–10. között felejthetetlen napokat töltöttünk Erdélyben a Határtalanul! program keretében.

Hűvös, esős hajnalra ébredtünk, de sok előkészítő munka után várakozással indultunk útnak, hogy Erdély szépségeit, értékeit felfedezhessük. Két autóbusszal összesen 74-en kezdtük meg az utazást izgatott várakozással. Hamar a határhoz értünk, majd Aradon felkerestük a vértanúknak állított emlékművet. Koszorút és mécseseket helyeztünk el, tisztelegve a kivégzettek emléke előtt. Máriaradnán a ferences kegytemplomban töltekeztünk lelkileg, majd útban Vajdahunyad felé láttuk Déva várát. A várak királyának is nevezett középkori eredetű vajdahunyadi várat idegenvezető segítségével jártuk körbe. Első szálláshelyünk Nagyenyeden volt, ahol szívélyes fogadtatásban volt részünk. Másnap reggeli után a házigazdánktól bőséges és érdekes információkat kaptunk Nagyenyedről, valamint Erdély történelméről, a jelen körülményekről. Meglátogattuk a város néhány nevezetességét, majd Gyulafehérváron végigjártuk a belső városrészt. Fehéregyházán a forgalmas út mellett található Petőfi-emlékműnél álltunk meg. A hagyomány szerint Petőfi Sándor 1849-ben a közelben veszíthette életét. A költőre emlékezve az Egy gondolat bánt engemet … című versét szavaltuk el közösen, végezetül megkoszorúztuk az emlékművet.

Segesvár központjában megtekintettük a 14. századi óratornyot és megmásztuk a 178 fokból álló diáklépcsőt. A Várhegyről megcsodáltuk a kilátást, majd sétát tettünk az óvárosban. Bözödújfalu egy székelyföldi elárasztott település, amely a falurombolás jelképévé vált. Megtekintettük az emlékparkot, mely a falu kicsinyített mása. A 180 névvel és házszámmal ellátott kopjafát úgy helyezték el, ahogyan egykor a házak álltak, ezek őrzik azoknak a családoknak az emlékét, akiket kitelepítettek a faluból. Megható látvány volt. Emlékükre virágokat ültettünk és elénekeltük a Székely himnuszt. 

A tartalmas nap után Szovátára érkeztünk, ahol a Teleki Hotelben volt a szálláshelyünk. Finom meleg vacsorával vártak minket, majd rövid pihenő után vidám vetélkedőt tartottunk, ahol a gyerekek feleleveníthették a két nap élményeit.

A parajdi sóvidék méltán híres, régi hagyománya van a „székely sónak”. A sóbányába a faluból induló autóbusszal mentünk le, majd sok lépcsőfok vezetett még lejjebb. A sóbarlang kiváló hely azok számára, akik légúti megbetegedésben szenvednek. A gyerekek feladata volt összegyűjteni a legfontosabb, számukra legérdekesebb információkat a sóbányáról, majd szinte mindenki hozott haza valamilyen formában a „parajdi kincsből”.

Következő állomásunkon Csíkszereda történelmi nevezetességét, a Mikó-várat kerestük fel, ahol gazdag egyházművészeti és néprajzi gyűjteménye mellett érdekes időszaki kiállításokat is rendeznek. A gyerekek beöltözhettek a korhű ruhákba.

A Csíksomlyói   ferences kegytemplom és kolostor a magyarság egyik legnagyobb zarándokhelye és kultúrtörténeti emléke. A 2,27 méteres, reneszánsz stílusú szobor, mely Szűz Máriát ábrázolja a kis Jézussal, a templom legértékesebb része, a világ legmagasabb kegyszobra. A gyerekek bemutatták a templom és a szobor történetét, ami nagyon megindította őket.

Szejkefürdőn felkerestük a legnagyobb székelynek tartott néprajzi író, Orbán Balázs sírját, mely elé székelykapu-sort állítottak.

Farkaslakán több olyan tanulócsoporttal is összetalálkoztunk, akik szintén a Határtalanul! program keretében látogattak el Tamási Áron sírjához. Ott röviden tisztelegtünk az író emléke előtt, koszorút és mécsest helyeztünk el.

Korondon megcsodálhattuk a hagyományos népi fazekasság termékeit, majd Szovátára visszaérve sétát tettünk a Medve-tó környékén.

Csütörtökön szép napos időre ébredtünk, ezen a napon a Békás-szoros és a Gyilkos-tó volt az úti célunk. A szurdokvölgyet megközelítő szerpentineken gyakorlott sofőreink biztosan irányították az autóbuszokat, így biztonságban elértünk a szorosba, ahol végighaladva káprázatos élményben volt részünk. A lélegzetelállítóan fölénk magasodó 200-300 m magas függőleges sziklafalak között rövid túrát tettünk, majd a Gyilkos-tó történetét ismertük meg és jártuk körbe a környékét. A szálláshelyre visszatérve a kirándulás zárásaként egy vidám estét rendeztünk.

Utolsó nap kora reggel Kolozsvár felé vettük az irányt. Erdély történelmi központjában rövid sétát tettünk. Megnéztük a Szent Mihály templomot, mellette a Mátyás-szobrot, és a város híres gótikus műemlékét, a Farkas utcai református templomot. Felkerestük Hunyadi Mátyás szülőházát, és a házsongárdi temetőben, a sok évszázados magyar írásbeliség nagyjainak nyugvóhelyén is látogatást tettünk. A hazafelé vezető út során utolsó állomásunk a Királyhágón volt, ahonnan még egyszer megszemléltük a gyönyörű erdélyi tájat. Az esti órákban érkeztünk meg Jászberénybe, ahol már mindenkit nagyon vártak a szülei. Köszönjük a szervezést és a lehetőséget, hogy rengeteg felejthetetlen élménnyel, új ismeretekkel lehettünk gazdagabbak egy olyan kiránduláson, amit sokáig megőrzünk jó emlékeink között. A legtöbb gyermek megfogalmazta, hogy máskor is szívesen ellátogatna a csodálatos erdélyi területekre.

Muhariné Mészáros Katalin igazgatóhelyettes

„Erdélyi utazás az ezer éves határig”

További képekért kattintson ide!

Az Emberi  Erőforrások Minisztériuma által támogatott „Határtalanul!” program keretén belül nyert pályázatot a Jászberényi  Nagyboldogasszony Óvoda, Kéttannyelvű Általános Iskola, Középiskola és Kollégium három 7. osztálya .  Az erdélyi utazáson 64 tanuló, 6 pedagógus vett részt , melynek időpontja 2018. április 23-27 volt.

Az öt nap tartalmasan és élményekben gazdagon telt el.

Az első napon reggel fél 6-kor indult útnak a két busz. Az első helyszín Nagyvárad volt, ahol a Püspöki  Székesegyházat és a kanonok sort  tekintettük meg.

A következő állomás Segesvár volt, ahol egy szép és barátságos téren álltunk meg, a diáklépcső, az Óratorony megtekintése után Fehéregyházára indultunk. Itt egy kis megemlékezést tartottunk, majd ünnepélyes keretek között elhelyeztük a koszorúnkat. Ezt követően a szálláshelyünkre Szovátára érkeztünk meg.

A második nap egy jellegében teljesen más, viszont nagyon érdekes programmal kezdődött. Különleges, látványban volt részünk Parajdon a Sóbányában.  A nap következő állomása Székelyudvarhely volt, ahol a főtéri szoborparkot tekintettük meg.

Szejkefürdőn   Orbán Balázs sírhoz  gyönyörű székelykapuk alatt vezet az út, ahol  virágot ültettünk.

 A nap további részében ellátogattunk Farkaslakára is, ahol Tamási Áron sírjánál rövid műsorral, koszorúzással  emlékeztünk meg a székelység legnagyobb írójáról.  

A napi program a Korondon található híres népművészeti vásárral zárult.

A harmadik napot Csíkszeredán kezdtük. A reneszánsz várkastélyt, a  Mikó-várat néztük meg, mely a város történelmi nevezetessége, központi műemléke, a székely kultúrtörténet bástyája. Ezután a Csíksomlyói Kegytemplomban gyönyörködhettünk, melynek látványa nagyon megható volt számunkra, hisz ez a hely a magyarság egyik legnagyobb, legismertebb zarándokhelye. Ki nem hallott a csíksomlyói pünkösdi búcsúról ? A meghatottságunk tovább fokozódott a Gyimesbükknél található ezeréves határnál. Meghallgattuk Deáky András  őszinte és szívbe markoló előadását .  Ezután a  kápolna mellett tartottunk egy szép műsort, és elhelyeztük koszurúnkat, majd  átsétálhattunk a „ Hit kapuja „ alatt és elolvashattuk a 11 kopjafa fontos üzenetét. Megnéztük az ezeréves határ egyik meghatározó kis épületét, a 30-as vasúti őrházat, illetve felkapaszkodtunk a Rákóczi-vár romjaihoz. Lélegzetelállító vidék tárult elénk, nehéz volt elképzelni, hogy a történelmi Magyarország határán állunk….. A látvány és a tapasztaltak után elgondolkodva tértünk vissza szálláshelyünkre.

A negyedik napot is nagyon vártuk, hisz Erdély leggyönyörűbb természeti szépségeit nézhettük meg. A szurdokvölgyben található Békás-szoros mindenkit lenyűgözött, sétánk alatt közvetlenül felnézhettünk a sziklaóriásokra. Majd megnéztük a  Gyilkos tavat, ami egyedülálló páratlan szépségű természeti jelenség.

Az utolsó nap reggel összepakolva indultunk útnak ismét Magyarország felé. Az úton hazafelé megnéztük Kolozsváron a Házsongári  temetőt, Mátyás szülőházát és szobrát, Szent Mihály templomot.  

A kiránduláson szerzett élmények, a látvány, a kulturális örökségek, a székely emberek alázatossága mindenkiben mély nyomot hagytak, sokáig emlékezni fogunk erre az utazásra. Köszönettel tartozunk mindenkinek, akik számunkra ekkora lehetőséget kínáltak !

Étkezéssel kapcsolatban hívható: +36 (30) 749 6335
Bejárási rend