Két tanítási nyelvű oktatás

Oktoberfest iskolánkban

Sportcsarnokunk adott otthont ennek a jeles eseménynek Donkó-Németh Nóra tanárnő szervezésében. Alsó tagozatos német kéttannyelvű osztályokba járó diákjaink számot adnak egymás, és szüleik előtt eddig megszerzett tudásukról játékos formában. A szülők a vírushelyzetre való tekintettel ezt majd felvételről itt a honlapon hamarosan láthatják.

Összesen hét csoport lépett színpadra. Álljon itt most néhány kép ízelítőül, majd hamarosan az egész műsort felvételről láthatják.

Kelemen Csilla

Testvériskolai kapcsolatok

Jászberény hosszú évek óta jól működő és sokrétű kapcsolatot ápol az észak-németországi Vechta városával. A testvérvárosi szerződés aláírására két „fordulóban“ került sor: 1993-ban Jászberényben, 1994-ben pedig Vechtában szentesítették a megállapodást a polgármesterek, a képviselők és a civil szervezetek. A megállapodások nyomán lényegében minden generációra – a gyerekektől kezdve, a fiatalokon keresztül a felnőttekig – kiterjedt a kölcsönös kapcsolatfelvétel.

Iskolánk az elsők között kötött testvériskolai szerződést a vechtai Ludgerus iskolával. 1993 óta rendszeresek a találkozók a két iskola között, vagyis már több, mint 25 éve ápoljuk ezt az értékes kapcsolatot. Az első 15 évben Tóthné Oláh Szeréna tanárnő vezetésével került sor a találkozókra, de munkáját a mindenkori igazgatóság és a tanári kar számtalan tagja segítette. 2009 óta Török Katrin tanárnő vette át a testvériskolai kapcsolat szervezési feladatait. A Nagyboldogos gyerekek ősszel indulnak útra, a német gyerek pedig tavasszal látogatnak hozzánk. Számunkra elsődleges cél, a német nyelv gyakorlása, de fontosnak tartjuk a német kultúra, a német szokások, városok és tájak megismerését is. A nevezetességeken kívül megismerkedhetnek a tanulók a német nép másfajta életfelfogásával és életszemléletével és bepillantást nyernek a magyar és a német családok hétköznapi életébe. A diákok tapasztalatokat szerezhetnek egymás iskoláinak működéséről, követelményeiről is. A tanuláson kívül rengeteg élménnyel gazdagodnak, gyakran életre szóló barátságok köttetnek.

A gyerekek töretlen lelkesedéssel jelentkeznek évről évre a tanulmányi kirándulásra. A buszos útjainkra minden alkalommal 35-38 németet tanuló diák jelentkezik. Nagyszerű lehetőség ez a kéttannyelvű osztályba járó gyerekek számára.

Az utolsó látogatásunk Vechtában 2019 szeptemberében volt. Sajnos az idei utunk a Covid19 járvány miatt elmaradt, de bízunk benne, hogy 2021-ben újra útnak indulhatunk és találkozhatunk kedves barátainkkal.

Török Katrin vechtai kapcsolatért felelős tanár

A német két tannyelvű program 

A német két tannyelvű program iskolánkban 1999-ben indult. A célunk az volt, hogy a gyerekek az anyanyelv elsajátításához hasonlóan minél korábban elkezdjék a német nyelv tanulását.

Általánosan elfogadott nézet, hogy minél korábban kezdenek a gyerekek idegen nyelvet tanulni, annál sikeresebb nyelvhasználók lesznek később, hiszen a kisgyermek korban megkezdett tanítással lehet megalapozni a nyelvtudás iránti igényt és a nyelvi alapok elsajátítását. Ezért különösen nagy a felelősségünk abban, hogy elindítsuk a tanulókat a nyelvtanulás útján.

A két tanítási nyelvű oktatás célja, hogy az anyanyelvi és az idegen nyelvi tudást kiegyensúlyozottan fejlessze, ezáltal a tanulók alkalmassá váljanak arra, hogy tanulmányaikat akár magyarul, akár idegen nyelven folytassák, illetve szakmájukat mind a két nyelven gyakorolják. Az iskolánkban folyó idegennyelv-oktatásunkkal szeretnénk elérni, hogy tanulóinknak a mindennapi életben jól alkalmazható idegennyelv tudást biztosításunk. Az élet egyre több esetben igényli a nyelvtudást, számtalan olyan helyzet van, amelyben idegennyelv-tudás nélkül nem, vagy csak alig lehet boldogulni. Ezért ma igen magas a nyelvtudás társadalmi értéke, és kiemelten fontos az idegen nyelv magas színvonalú elsajátítása.

A tanulók első évfolyamtól minden nap tanulják a németet, mint idegen nyelvet. Az órák csoportbontásban folynak. Ezt egészíti ki a német nyelven tanított tantárgyak oktatása. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy a kiscsoportos német nyelvtanuláson túl, a tanulók néhány tantárgyat magyarul és németül is tanulnak. Kisiskolás korban – az életkori sajátosságoknak megfelelően – a tevékenységekhez kapcsolódó készségtárgyakat, majd a kommunikációra sok lehetőséget nyújtó természettudományi tárgyakat és a történelmet tanulják két nyelven a diákok. Ezzel is bővül a szókincsük és naponta használják a német nyelvet. Két nyelven gondolkodnak, egyszerre fejlődik anyanyelvi és német szókincsük

Német nyelven, ill. két nyelven tanított tantárgyak:

  • első évfolyamon: rajz, ének, testnevelés (az 5-ből 1 tanítási óra)
  • második évfolyamon: rajz, ének, testnevelés (az 5-ből 1 tanítási óra)
  • harmadik évfolyamon: rajz, ének, környezetismeret
  • negyedik évfolyamon: rajz, ének, környezetismeret
  • ötödik évfolyamon: célnyelvi civilizáció, természettudomány, történelem
  • hatodik évfolyamon: célnyelvi civilizáció, természettudomány, történelem
  • hetedik évfolyamon: célnyelvi civilizáció, földrajz, történelem
  • nyolcadik évfolyamon: célnyelvi civilizáció, földrajz, történelem

Az oktatásról

A 6-7 éves gyerekek életkori sajátossága a kíváncsiság, a nagyfokú tanulási kedv, és a közlési kényszer. Mindez „kellő alapot”, kedvező feltételeket nyújt a korai nyelvtanuláshoz. Számukra a tanulás is csak egyfajta játék, ezért a program legfőbb alapelve a játékosság. A nyelvi elemeket a gyerekek konkrét tevékenységeken keresztül ismerik meg. A nyelvi órák rendszeres kísérői ezért a mozgás, zene, ritmus, tánc és a manuális tevékenységek. A gyerekek csak hallás után tanulnak, az óravezetés német nyelven folyik.

Az 1-2. osztályban folyó játék-beszélgetés órákon a fő feladat a beszéd a szókincs egyidejű fejlesztésével.
Az írás-olvasás tanítása a 2. évfolyam 2. félévében kezdődik, majd a 3-4. évfolyamokon folytatódik. Az alapozó szakaszban elsajátított szókincset tovább bővítjük, szóbeli és írásbeli szövegalkotást is tanítunk.

A felső tagozaton a nyelvtudás megszilárdítására helyezzük a fő hangsúlyt. A nyolcadik évfolyam végére a B1-es szintű  nyelvtudás megszerzése az elvárás. Legfelkészültebb tanulóink 8. évfolyam végén, illetve a középiskola 9-10. osztályában sikeres német B 2-es (azaz középfokú) komplex nyelvvizsgát tesznek. A gimnáziumunkban továbbtanuló diákok közül többen már érettségi előtt két középfokú nyelvvizsgával, néhányan felsőfokú nyelvvizsgával rendelkeznek. Összességében a két tannyelvű oktatásban részesülő diákjaink többsége eredményes nyelvvizsgát tesz. Ugyanakkor tanulóink rendszeres és sikeres résztvevői az országos nyelvi versenyeknek is.

Farkasné Turján Mariann idegen nyelvi munkaközösség-vezető

Kiemelkedő sikereink a Langwest Országos Tehetségkutató Tanulmányi Versenyen

E nagyszabású német nyelvi verseny írásbeli fordulóját még  2020.februárjában  Hatvanban a Bajza József Gimnáziumban rendezték meg. Iskolánk alsó és felső tagozatos tanulói közül, közel negyvenen vettek részt rajta.

 A három korcsoportban induló diákjaink közül többen is kiemelkedő helyezést értek el. György Loretta 8.c osztályos tanulónk 2. helyezést, Bucholsky Mira 8.a osztályos tanulónk 6. helyezést ért el. Az írásbeli fordulón még volt egy kiemelt negyedik korcsoport is, amely már középfokú kategóriának számított. Itt is remekeltünk: Baráth Lőrinc (aki már azóta elballagott iskolánkból) 12. helyezést, Baranyi Nikoletta 9.a osztályos tanulónk 11. helyezést ért el.

Minden korcsoport első tíz helyezettje továbbjutott a szóbeli fordulóra, melyre már augusztus végén a Miskolci Kazinczy Ferenc Általános és Magyar- Angol Két Tanítási Nyelvű Iskolában került sor. Innen is előkelő helyezéssel tértünk haza, hiszen Juhász László 4.a osztályos tanulónk 2.helyezést ért el. Őt iskolánk igazgatója Demeter Sándor igazgatói dicséretben részesítette.

Felkészítő tanárok: Farkasné Turján Mariann, Majoros Rita, Palencsár Erzsébet, Kocsisné Szeleczki Éva.

Gratulálunk!!

„Schultüte”, azaz iskolacsomag az elsőseknek az első napon

Donkó-Németh Nóra tanárnő az 1.a osztály osztályfőnöke (német kéttanítási nyelvű osztály) iskolánkban hagyományteremtő szándékkal hívta életre ezt az igazán kedves német szokást. Az elsősök az első tanítási napon egy kis ajándékcsomagot kapnak. Ez nem más mint egy díszesen kialakított óriási papírtölcsér, mely csupa olyan dolgot rejt ami hasznos és persze finom is egy első osztályos kisgyereknek. Van benne ceruza, radír, órarend, és persze édesség. A gyerekek nagy izgalommal bontották ki a színpompás papírtölcséreket, és örömmel fogadták a benne rejlő ajándékokat.

Egy kedves kis német jókívánság szerepelt minden ajándékcsomagon, melyet persze elolvasni még nem tudtak, de a mellete szereplő egy-egy kis állatfigura már ráirányította a figyelmüket.

„Endlich Schulkind! Ich wünsche dir einen wunderschönen Schulart und freue mich auf die gemeinsame Zeit mit dir!”

Kelemen Csilla

Mikulás napi német verseny….

Ebben az évben is megrendezésre került a Szolnoki II. Rákóczi Ferenc Magyar- Német Két Tanítási Nyelvű Általános Iskolában az ötödik osztályosok német nyelvi versenye, ahol iskolánkat hét 5.a osztályos tanuló képviselte.

Töreki András igazgató úr megnyitó szavait követően a vendéglátók rövid műsorral kedveskedtek a versenyzőknek és a kísérő tanároknak.

Iskolánk két tanulója: Lukács Andrea 2. helyezést

                                        Járvás Marcell  5. helyezést ért el.

Felkészítő tanáraik: Török Katrin, és Völgyi Andrásné.

A zsűri elnökének teendőit iskolánk német nyelvtanára, és idegen nyelvi munkaközösség- vezetője : Farkasné Turján Mariann látta el.

Gratulálunk!

Német nyelvi versenyek, többszörös sikerrel..

2019. november 15. Eger, Neumann Német Nyelvi Verseny

Kókai Bence 8.a    –      3. helyezést ért el.

Felkészítő tanár: Majoros Rita

2019. november 22. Miskolc, Kéttannyelvű Iskolák Országos Német Versenye

György Loretta 7.c   –  2. helyezést ért el.

Felkészítő tanár: Kocsisné Szeleczki Éva

Lukács Andrea 5.a   –  4. helyezést ért el.

Felkészítő tanár:  Török Katrin

Gratulálunk!

Vechtában jártunk az ősszel

„Egy busznyi Nagyboldogos diák” másfél hétig élvezhette a Vechtai diákok, tanárok vendégszeretetét. Erről számol be a következő sorokban: Dudás Viola, Farkas Réka, Járomi Lili, Prohászka- Kakuk Emese, és Baranyi Nikolett 8 a. osztályos tanulók.  

„Ez a Vechtai kirándulás számunkra egy felejthetetlen élmény volt. Örök barátságok alakultak ki. Sok közös emlékünk lett, amit nem fogunk elfelejteni. Az első két nap nagyon fárasztó volt. Odafelé Passauban szálltunk meg. A szállás nagyon tetszett mindenkinek, és örültünk, hogy ki tudtuk az út fáradalmait pihenni. Másnap estére érkeztünk úticélunkhoz, ahol nagy szeretettel fogadtak a családok. Mikor mindenki megtalálta a „családját”, hazaindultunk, és velük töltöttük az estét.

Az első Vechtai napon a németek óráján vehettünk részt az iskolában, majd elmentünk várost nézni. A második nap a németekkel közösen egy vidámparkba mentünk. Rengeteg mindent kipróbáltunk, de a legjobb a hullámvasút volt. A harmadik napot a családokkal töltöttük, akik különböző programokra vittek el minket. A hétfői napon a Jaderparkba látogattunk el, ahol egzotikus állatokat láthattunk. Az állatkert másik részében egy vizes hullámvasúton töltöttük el az időnk nagy részét.

A vidámpark után elmentünk az Északi Tengerhez, ahol az apály jelenséget tekinthettük meg.

Kedden Brémába mentünk, ahol egy idegenvezető megmutatta nekünk a város nevezetességeit. Brémában láthattuk a Roland szobrot, a városházát, és az utolsó kivégzés helyét. A Brémai Muzsikusok szobrát is megnéztük, de sokkal kisebb volt a szobor, mint amire számítottunk.

Az idegen vezetés után kaptunk két órát, hogy mi is szétnézhessünk. A

Az utolsó nap egy kalandparkba mentünk, ahol mindenki a saját képességei szerint választott pályát. A móka után a Famíliába mentünk, ahol a szeretteinknek vehettünk ajándékot. Csütörtökön ugyanabba a szállodába szálltunk meg, mint idefelé, hogy kipihenjük az utat. Pénteken estére érkeztünk haza. Ez a hét egy felejthetetlen élmény volt számunkra a sok játszóterezés, ahol a németekkel szoros barátságot kötöttünk és így sokat fejlődött a nyelvtudásunk.

Soha nem fogjuk elfelejteni ezt a pár napot, és ezeket az örökre szóló barátságokat.”

Had jegyezzem meg a végén, hogy a „sors pikantériája”, hogy a három kísérő tanár : Ilonka-Kalla Eszter, Nagyné Ilonka Zsuzsanna, és Majoros Rita tanárnők közül Eszter, és Zsuzsanna annakidején huszonhat évvel ezelőtt ők is mint „Nagyboldogos Diák”-ok rajta voltak az első Vechtába induló „kiránduló, nyelvtanuló” buszon….

Kelemen Csilla

Étkezéssel kapcsolatban hívható: +36 (30) 749 6335
Bejárási rend